גלווניזציה מתבצעת באמצעות טבילת אלמנטים שהחלידו בחומר חם או קר בתוך אמבטיה שיש בה אבץ. תרכובת של אבץ מאפשרת ציפוי חפצים ואלמנטים עשויי ברזל בשכבת מגן אפקטיבית שמגנה על פריטים מפני חלודה ומשקמת אותם. למעשה, מדובר בפעולה שנועדה לשמור על חפצים עשויים מברזל או מפלדה והיא תאפשר שימוש ארוך במגוון פריטים, כגון: שערים ושלטים, מעקות ומדרגות, מכוניות ופסלים ושאר כלים ואלמנטים שיש צורך לשפץ או לשמר. באמצעות גילוון ניתן להשמיש פריטים שיצאו מכלל שימוש בשל היווצרות חלודה והתיישנות החומר. בין היתר ניתן לשקם ולשפץ פריטים שהחלידו. לעיתים אפשר להעניק צבע לפריטים המשופצים בעוד ששכבת האבץ המגינה תוסיף לעיתים צבע צהוב או לבן לכיסוי והגנה על הפריט.

אמבט גילוון
גילוון
אמבט גילוון
תהליך הגילוון

איזה סוגים של גלוון קיימים?

מי שרוצה להגן על אלמנטים ורכיבים שונים מחלודה, יכול לבחור בין שני סוגי גילוון: האחד הוא גיליוון קר, והשני ידוע כגילוון חם. בשני המקרים התהליך מתחיל באמצעות ניקוי הפריטים שהחלידו על ידי חומצה. בעת התהליך הקר יוצרים ציפוי שמדביק את האבץ אל הפריט באמצעות זרם חשמלי. התהליך נעשה בשימוש בתרסיס של שכבות אבץ בעובי של 15 מקרון. את התהליך מבצעים בדרך כלל מסגרים שצובעים את הפריט ומשפצים אותו. בין היתרונות של הגילוון הקר תמצאו מחיר נמוך יותר מגילוון חם, יצירת אלמנטים בעלי גימור נעים לעין ומהוקצע, תוך יצירת שכבה אחידה של ציפוי על גבי פריטים שעשויים ברזל או פלדה. לפעולה הקרה יש גם חסרונות כמו שכבה דקה יותר ופחות עמידה מגלוון חם.

מה צריך לדעת על גילוון חם?

פעולה חמה מאפשרת טבילה של האלמנטים מברזל בתוך אמבטיה רותחת של אבץ. הטמפרטורה שבה מגלוונים ברזל מגיעה עד ל 460 מעלות. לאחר הטבילה הפריט מתקרר ומקבל ציפוי אבץ בעובי של 80 מקרון. יש כמה יתרונות לפעולה החמה כמו ציפוי עמוק יותר שמגן על הפריט מפני חלודה בצורה הרמטית ולאורך זמן. יתרון נוסף הוא העמידות הגבוהה של הפריט בכול תנאי מזג אוויר לאחר גילוון חם. ובכול זאת יש חסרון שמגיע לידי ביטוי בעלויות של הפעולה החמה שנחשבות גבוהות יותר. כך שלעיתים שווה לבצע החלפה של הפריט שהחליד בעלות זולה יותר.

לסיכום

 אם יש לכם חפצים מברזל שאתם רוצים להגן עליהם או כאלה שדורשים שיפוץ הגנה ושיפור  תוכלו לבצע את הפעלות שהזכרנו באמצעות אנשי מקצוע מיומנים.